Stowarzyszenie "Ochronka Dom Serce Ludzie"



 
 

 

 

O Stowarzyszeniu

Staut

Projekty

MCDiM "Ochronka"

STATUT STOWARZYSZENIA „Ochronka - Dom●Serce●Ludzie”

 

Rozdział I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1.

Stowarzyszenie „Ochronka - Dom●Serce●Ludzie”, zwane dalej „Stowarzyszeniem” jest dobrowolnym i trwałym zrzeszeniem osób, które realizują działania związane z opieką, wychowaniem oraz profilaktyką i szeroko rozumianą pomocą udzielaną wychowankom i byłym wychowankom Miejskiego Centrum Dzieci i Młodzieży „Ochronka” w Bochni oraz ich rodzinom.

§ 2.

1. Stowarzyszenie działa na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r. Nr 79 poz. 855 z późn. zm.), ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96 poz. 873 z późn. zm.) oraz niniejszego statutu.

2. Stowarzyszenie posiada osobowość prawną.

§ 3.

  1. Terenem działalności stowarzyszenia jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej.

  2. Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Bochnia.

  3. Dla właściwej realizacji swych celów Stowarzyszenie może prowadzić działalność poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.

  4. Stowarzyszenie używa odznak i pieczęci na zasadach określonych w przepisach szczegółowych.

§ 4.

Czas trwania Stowarzyszenia jest nieograniczony.

§ 5.

Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków, jednak do realizacji swych celów statutowych może zatrudniać pracowników.

§ 6.

Nazwa Stowarzyszenia jest prawnie zastrzeżona. 

& 7.

Stowarzyszenie współpracuje z krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi organizacjami, o tym samym lub podobnym profilu działalności.

 

Rozdział II

CELE I FORMY DZIAŁALNOŚCI

§ 8.

Celem stowarzyszenia jest:

  1. Prowadzenie działalności edukacyjnej, opiekuńczej, wychowawczej                  i profilaktycznej ze szczególnym uwzględnieniem wychowanków oraz byłych wychowanków MCDiM „Ochronka” w Bochni.

  2. Wspieranie rodzin w sprawowaniu jej podstawowych funkcji.

  3. Integrowanie różnych form pomocy skierowanych na dziecko i jego rodzinę w celu ujednolicenia, zwiększenia efektywności oraz ukierunkowania na określony rezultat działań pomocowych.

  4. Szkolenie i wspieranie wolontariuszy oraz liderów młodzieżowych.

  5. Doskonalenie kompetencji osób zajmujących się wychowywaniem, edukacją   i szeroko rozumianym pomaganiem.

  6. Szerzenie wiedzy z zakresu wychowania dzieci i młodzieży oraz kompetencji wychowawczych rodziców i osób pracujących z dziećmi i młodzieżą.

  7. Prowadzenie działalności profilaktycznej, dążącej do wzmacniania czynników chroniących dzieci i młodzież oraz ich rodziny przed zachowaniami ryzykownymi.

  8. Działalność wydawnicza związana z celami statutowymi Stowarzyszenia.

  9. Zdobywanie nowych umiejętności i podnoszenie kompetencji przez członków Stowarzyszenia.

  10. Pozyskiwanie środków finansowych na realizację celów statutowych Stowarzyszenia.

  11. Działalność i pomoc ukierunkowana na rzecz wychowanków i byłych wychowanków MCDiM „Ochronka” w Bochni.

  12. Organizowanie różnych form wypoczynku dla dzieci i młodzieży objętych opieką MCDiM „Ochronka w Bochni.

§ 9.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele między innymi poprzez:

1)     prowadzenie i wspieranie działalności MCDiM „Ochronka” oraz filii tej placówki, jak również organizowanie grupowych i indywidualnych form terapii, pomocy i psychoedukacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych,

2)     organizowanie imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych w powiązaniu z szerzeniem idei promocji zdrowego stylu życia, integracji dzieci ze środowisk zagrożonych z ich społecznością lokalną oraz wolnością od uzależnień i stosowania przemocy,

3)     inicjowanie konferencji dla osób profesjonalnie zajmujących się wychowaniem, edukacją, pomocą dzieciom i młodzieży celem dzielenia się własnymi doświadczeniami i poszerzania własnych umiejętności o wiedzę i doświadczenie innych osób; organizowanie spotkań szkoleniowych i integracyjnych dla członków Stowarzyszenia,

4)     współpracę z władzami samorządowymi, instytucjami państwowymi, organami Unii Europejskiej oraz innymi organizacjami pozarządowymi, jak również z środkami masowego przekazu w celu realizacji postanowień statutowych oraz promowania działalności Stowarzyszenia,

5)     stworzenie przestrzeni do realizacji własnych zainteresowań, pomysłów i projektów,

6)     inne działania sprzyjające rozwojowi statutowych celów Stowarzyszenia.

 

Rozdział III

CZŁONKOWIE – ICH PRAWA I OBOWIĄZKI

§ 10.

Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne, z tym, że osoba prawna  może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia.

 § 11.

Członkowie dzielą się na:
1. członków zwyczajnych,
2. członków wspierających,
3. członków honorowych.

§ 12.

1.      Członkowie – założyciele Stowarzyszenia stają się członkami z momentem podpisania Deklaracji członkowskiej.

2.      Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, mająca pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawiona praw publicznych, która złoży deklarację członkowską i zostanie przyjęta przez Zarząd Główny.

3.      Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być także cudzoziemiec zarówno posiadający jak i nie posiadający miejsca zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

4.      Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub osoba prawna zainteresowana działalnością Stowarzyszenia, która zadeklarowała na jego rzecz pomoc finansową, rzeczową lub usługową.

5.      Członkiem honorowym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna szczególnie zasłużona dla realizacji celów statutowych Stowarzyszenia. Członkostwo honorowe nadaje Walne Zgromadzenie na wniosek Zarządu Głównego.

6.      Osoba prawna działa w Stowarzyszeniu przez swojego przedstawiciela.

7.      Przyjęcia w poczet członków dokonuje Zarząd Główny uchwałą podjętą w ciągu 30 dni od daty złożenia pisemnej deklaracji, zawierającej rekomendację dwóch członków zwyczajnych.

8.      Zainteresowany winien być powiadomiony pisemnie o decyzji Zarządu Głównego w ciągu 30 dni od daty podjęcia uchwały.

9.      W razie odmowy członkowstwa zainteresowany ma prawo w terminie 30 dni od daty jej doręczenia złożyć na ręce Zarządu Głównego odwołanie  do Walnego Zgromadzenia. Walne Zgromadzenie rozpatruje odwołanie w czasie najbliższych obrad. Stanowisko Walnego Zgromadzenia jest ostateczne.

§ 13.

Członek zwyczajny ma prawo do:
1. korzystania z biernego i czynnego prawa wyborczego do władz Stowarzyszenia,
2. wnioskowania we wszystkich sprawach dotyczących celów i funkcjonowania Stowarzyszenia, w tym uczestnictwa z głosem stanowiącym w Walnym Zgromadzeniu,
3. zaskarżania do Walnego Zgromadzenia uchwały Zarządu Głównego o skreśleniu  z listy członków,
4. korzystania z pomocy Stowarzyszenia i możliwości jakie stwarza ono swoim członkom.

§ 14.

Członek zwyczajny ma obowiązek:
1. przestrzegania postanowień Statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia,
2. czynnego uczestnictwa w realizacji celów statutowych Stowarzyszenia,
3. regularnego opłacania składek członkowskich i innych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia.

§ 15.

 Członek wspierający ma prawo do:

1.      głosu doradczego w pracach Stowarzyszenia i zgłaszania do władz Stowarzyszenia wniosków czy postulatów,

2.       zaskarżania do Walnego Zgromadzenia uchwały Zarządu Głównego Stowarzyszenia o skreśleniu z listy członków.

 

§ 16.

Członek wspierający ma obowiązek:

1. przestrzegania Statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia,
2. czynnego udziału w działalności Stowarzyszenia,
3. materialnego wspierania w zadeklarowanej wysokości działalności Stowarzyszenia.

§ 17.

Członek honorowy posiada wszystkie prawa i obowiązki członka zwyczajnego ponadto jest zwolniony z płacenia składek członkowskich.

§ 18.

Ustanie członkowstwa w Stowarzyszeniu następuje na skutek:
1. dobrowolnej rezygnacji z przynależności do Stowarzyszenia, zgłoszonej na piśmie Zarządowi Głównemu, po uprzednim uregulowaniu wszelkich zobowiązań wobec Stowarzyszenia,

2. śmierci członka lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego,

3. skreślenia z listy członków z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich lub innych zobowiązań, przez okres przekraczający              12 miesięcy, po uprzednim upomnieniu,

4.wykluczenia z powodu działania na szkodę Stowarzyszenia lub popełnienia czynu hańbiącego,

5. utraty praw obywatelskich w wyniku prawomocnego wyroku sądu.

§ 19.

Od uchwały o skreśleniu lub wykluczeniu członkowi przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia na co najmniej 30 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia. Uchwała Walnego Zgromadzenia jest ostateczna.

 

Rozdział IV

WŁADZE STOWARZYSZENIA

§ 20.

Władzami Stowarzyszenia są:
1. Walne Zgromadzenie,
2. Zarząd Główny,
3. Główna Komisja Rewizyjna.

§ 21.

1. Kadencja Zarządu Głównego i Głównej Komisji Rewizyjnej trwa trzy (3) lata z możliwością jej nieograniczonego powtarzania.
2. Wybór Zarządu Głównego i Głównej Komisji Rewizyjnej odbywa się na Walnym Zgromadzeniu w głosowaniu tajnym, o ile nie został przyjęty wniosek o glosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby uprawnionych członków.
3. Uchwały władz Stowarzyszenia zapadają w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych      do głosowania. W przypadku równego rozłożenia głosów decyduje głos Przewodniczącego obrad.

§ 25.

W przypadku wystąpienia wakatu we władzach Stowarzyszenia w trakcie kadencji, władzom tym przysługuje prawo kooptacji. Liczba osób dokooptowanych nie może jednak przekraczać 1/3 liczby członków pochodzących z wyboru.

 

WALNE ZGROMADZENIE

§ 26.

Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zgromadzenie.

 

§ 27.

1. Zwyczajne Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd Główny jeden (1) raz w roku jako sprawozdawcze i co trzy (3) lata jako sprawozdawczo-wyborcze, zawiadamiając członków o jego terminie, miejscu i proponowanym porządku obrad pisemnie bądź   w inny skuteczny sposób, co najmniej 14 dni przed terminem rozpoczęcia obrad.
2. W Walnym Zgromadzeniu winna uczestniczyć co najmniej połowa członków uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie, a w drugim terminie, nie wcześniej niż godzinę po ogłoszeniu zakończenia poprzedniego zebrania, może ono skutecznie obradować bez względu na liczbę uczestników.
3. W Walnym Zgromadzeniu mogą uczestniczyć członkowie zwyczajni i honorowi Stowarzyszenia, oraz z głosem doradczym, członkowie wspierający i zaproszeni goście.

§ 28.

Do kompetencji Walnego Zgromadzenia w szczególności należy:
1. Uchwalanie programu działania Stowarzyszenia.

2. Uchwalanie regulaminu obrad Walnego Zgromadzenia, zatwierdzanie regulaminu Zarządu Głównego i Głównej Komisji Rewizyjnej oraz rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań Zarządu Głównego i Głównej Komisji Rewizyjnej.

3. Wybór członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej.

4.Udzielanie absolutorium ustępującemu Zarządowi Głównemu.

5. Nadawanie na wniosek Zarządu Głównego godności członka honorowego.

6. Rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu Głównego.

7. Ustalanie wysokości składek członkowskich. 

8. Uchwalanie zmian w Statucie.

9.  Podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku.

 

§ 29.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zwoływane jest w szczególnie uzasadnionych przypadkach przez Zarząd Główny z własnej inicjatywy, na żądanie Głównej Komisji Rewizyjnej albo na pisemny wniosek przynajmniej połowy członków zwyczajnych Stowarzyszenia.

§ 30.

1. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie winno być zwołane w terminie 30 dni od daty zgłoszenia wniosku lub żądania i obradować wyłącznie nad sprawami, dla których zostało zwołane.
2. W przypadku nie zwołania przez Zarząd Główny Walnego Zgromadzenia (zwyczajnego lub nadzwyczajnego) w wymaganym terminie, Główna Komisja Rewizyjna zwołuje Walne Zgromadzenie w terminie 30 dni od daty rozpoczęcia obrad.

ZARZĄD GŁÓWNY

§ 31.

1. Zarząd Główny jest naczelną władzą Stowarzyszenia i kieruje całokształtem działalności Stowarzyszenia zgodnie z uchwałami Walnego Zgromadzenia i ponosi odpowiedzialność za swoją pracę przed Walnym Zgromadzeniem.
2. Zarząd Główny składa się z trzech (3) do sześciu (6) członków: Prezes, Wiceprezes, Skarbnik, Sekretarz i od zera (0) do dwóch (2) członków zwyczajnych.
3. Zarząd powołuje i odwołuje Walne Zgromadzenie na 3- letnią kadencję.
4. Zarząd konstytuuje się w pierwszym po wyborach zebraniu.

§ 32.

Do zakresu działania Zarządu Głównego należy:
1. reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu,
2. kierowanie bieżącą pracą Stowarzyszenia,
3. tworzenie szczegółowych planów pracy Stowarzyszenia na podstawie wytycznych Walnego Zgromadzenia,
4. dysponowanie majątkiem Stowarzyszenia (ruchomym i nieruchomym),
5. zatrudnianie i zwalnianie pracowników oraz ustalanie wysokości wynagrodzeń za pracę na rzecz Stowarzyszenia,
6. zwoływanie zwyczajnych i nadzwyczajnych Walnych Zgromadzeń,
7. powoływanie i odwoływanie komisji lub zespołów ekspertów, składających się z osób spośród lub spoza Stowarzyszenia do przygotowania, realizacji i ewaluacji projektów,
9. przyjmowanie nowych członków Stowarzyszenia,
10. podejmowanie uchwał o wykluczeniu członków,

11. wnioskowanie przed Walnym Zgromadzeniem o nadanie tytułu członka honorowego Stowarzyszenia,
11. składanie sprawozdań ze swej działalności przed Walnym Zgromadzeniem.

GŁÓWNA KOMISJA REWIZYJNA

§ 33.

1. Główna Komisja Rewizyjna jest organem kontroli wewnętrznej Stowarzyszenia powołanym do sprawowania kontroli nad jego działalnością.

2. Główna Komisja Rewizyjna składa się z trzech (3) do pięciu (5) członków: Przewodniczącego, Wiceprzewodniczącego i od jednego (1) do trzech (3)  Członków wybranych przez Walne Zgromadzenie.

3. Główna Komisja Rewizyjna działa w oparciu o przygotowany przez siebie i zatwierdzany przez Walne Zgromadzenie regulamin, który określa tryb jej pracy i zasady działania.

4. Na posiedzenie Głównej Komisji Rewizyjnej mogą być zapraszani dyrektorzy i pracownicy jednostek podległych Stowarzyszeniu oraz przedstawiciele podmiotów współpracujących ze Stowarzyszeniem.

§ 34.

Do zakresu działania Głównej Komisji Rewizyjnej należy:
1. kontrola bieżącej pracy Stowarzyszenia,
2. występowanie do Zarządu Głównego z wnioskami, wynikającymi z ustaleń kontroli i żądanie wyjaśnień,
3. uchwalanie regulaminu zatwierdzanego przez Walne Zgromadzenie,
4. wnioskowanie o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia,
5. składanie Walnemu Zgromadzeniu sprawozdań ze swojej działalności oraz występowanie z wnioskiem o absolutorium dla ustępującego Zarządu.

§ 35.

1. Członkowie Głównej Komisji Rewizyjnej nie mogą być równocześnie członkami Zarządu Głównego.
2. Nie mogą także być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej.
3. Nie mogą także otrzymywać z tytułu członkostwa w Komisji Rewizyjnej zwrotu uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenia w wysokości wyższej niż określone w art. 8 pkt. 8 Ustawy z dn. 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi.
4. Główna Komisja Rewizyjna ma prawo żądania od członków i władz Stowarzyszenia wszystkich szczebli złożenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień dotyczących kontrolowanych spraw.

§ 36.

Główna Komisja Rewizyjna może zostać odwołana przez Walne Zgromadzenie.

Rozdział V

MAJĄTEK STOWARZYSZENIA

§ 37.

Majątek Stowarzyszenia powstaje ze składek członkowskich, wpływów z działalności statutowej Stowarzyszenia, darowizn, spadków, zapisów, subwencji, grantów, ofiarności publicznej oraz dotacji i kontraktów administracji samorządowej, rządowej  i Unii Europejskiej i innych organizacji międzynarodowych; dokonywanie pożyczek pieniężnych do realizacji projektów.

§ 38.

Funduszami i majątkiem Stowarzyszenia dysponuje Zarząd Główny.

 

§39.

Do reprezentowania Stowarzyszenia, składania oświadczeń woli we wszystkich sprawach, w tym majątkowych, zawierania umów i udzielania pełnomocnictw w imieniu Stowarzyszenia uprawnionych jest dwóch (2) członków Zarządu działających łącznie, z których jeden jest Prezesem lub Wiceprezesem a drugi Skarbnikiem.

§ 40.

1.      Składki członkowskie powinny być wpłacane do końca pierwszego kwartału każdego roku.

2.      Nowo przyjęci członkowie wpłacają składki według zasad określonych przez Zarząd Główny w ciągu 30 dni od otrzymania powiadomienia o przyjęciu na członka Stowarzyszenia.

3.      Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość zgodnie        z obowiązującymi przepisami.

Rozdział VI

ZMIANA STATUTU I ROZWIĄZANIE STOWARZYSZENIA

§ 41.

Uchwalenie Statutu lub jego zmiana oraz podjęcie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia przez Walne Zgromadzenie wymaga kwalifikowanej większości 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.

§ 42.

W sprawach dotyczących rozwiązania i likwidacji Stowarzyszenia, nie uregulowanych w Statucie, mają odpowiednie zastosowanie przepisy rozdziału 5 Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach. 

 

Rozdział VII

POSTANOWIANIA KOŃCOWE

§ 43.

Statut wchodzi w życie z dniem zarejestrowania Stowarzyszenia i uzyskania osobowości prawnej.

 

Statut został przyjęty jednogłośnie podczas zebrania założycielskiego.

Bochnia, dn. 05.01.2006r.